Muzealne warsztaty

Napisane: . Opublikowano w Aktualności

W sobotę 9 czerwca, podczas trwania Jarmarku Łaskiego, na muzealnym podwórzu odbyły się warsztaty czerpania papieru dla dzieci. Czym jest papier czerpany? Historia mówi, że wynalazcami papieru byli Chińczycy ok. III w p. n. e. Był to właśnie papier czerpany. Przez wieki proces jego wytwarzania stanowił wielką tajemnicę, która została rozwiana w Europie dopiero w latach średniowiecza. Ręczne wykonywanie papieru praktykowane było przez długie lata, aż w końcu XVIII wieku zaczęto stosować maszyny papiernicze. Uczestnicy warsztatów przystąpili zatem do stworzenia swojego własnego papieru, a następnie za pomocą wysuszonych roślinek mogli ozdobić wykonaną kartkę.

Celem nauki pisania w szkole powszechnej jest wyuczenie dzieci pisma pięknego, tj. wyraźnego i kształtnego. Nauka pisania, jak każda inna, powinna kształcić i wychowywać. Ma ona ćwiczyć nie tylko rękę i oko, ale kształcić także umysł (…), budzić zamiłowanie do piękna, taktu, czystości i porządku, a w końcu ma wpływać na wyobraźnię i zmysł estetyczny.

To hasło z podręcznika Stefana Tatucha „Nauka pisma użytkowego i ozdobnego” wydanego we Lwowie w 1927 roku. Z trudną, ale jakże piękną sztuką pisania zmierzyli się uczestnicy warsztatów kaligraficznych jakie odbyły się w muzeum niedzielnym popołudniem. Zajęcia poprowadził Jacek Pacholski z Krakowskiej Szkoły Kaligrafii. Początkujący kaligrafowie poznali nie tylko kroje pisma, ale także różne narzędzia do wykonywania liter, analizując zależności między pismem a narzędziem.

 

Drukuj